12 doplňků stravy, které podceňují i vrcholoví sportovci

Vyvážená strava je základ, ale doplňky stravy není radno podceňovat.

Doplňků stravy je v současné době na trhu neuvěřitelné množství…defacto na všechno, na co si jen vzpomenete, najdete něco podpůrného. Od poruch spánku, přes deprese, imunitu, koncentraci, zrak, křečové žíly, únavu, potenci, libido, paměť a mnoho dalšího.

Pojďme si říct o pár konkrétních, které možná úplně neznáte, ale jsou běžně dostupné, přírodní a minimálně třeba mnou vyzkoušené. A protože žijeme v době stresové, uspěchané, náročné…zaměřím se na věci pro eliminaci stresu a chronické únavy, pro zvýšení chuti na sex a zlepšení prožitků z něj, pro podporu imunity, dodání energie a podobných potíží, které dnes trápí každého druhého člověka.

1) Komplex vitamínů

Ano, to nezní úplně konkrétně, jak v úvodu zmiňuji, ale je to trochu záměrně. Vitamíny potřebujeme v širším spektru neustále. Více v období podzimu a zimy, kdy není k dispozici sezónní a místní ovoce a zelenina, vše je z dovozu a samozřejmě kvalitou trochu jinde…Máte-li konkrétní problém a chybí vám konkrétní vitamín, doplníte onen jeden.

Jinak doporučuji celoročně užívat komplex vitamínů s vyváženým poměrem – to je důležité, aby je tělo dokázalo perfektně zužitkovat. Nejste-li těhotná, není třeba obávat se předávkování – nadbytek vitamínů tělo vyloučí bez problému močí. Ideálně brát 4 měsíce, pak třeba dva vynechat a najet znova.

Vitamíny a minerály

Přehled volně prodejných vitamínů a minerálů z lékáren

2) L-Tryptofan

Je to jedna z esenciálních aminokyselin. Je nezbytný pro vznik serotoninu a melatoninu, hormonů „dobré nálady“. Ideální je přijímat společně s vitamínem B6 a hořčíkem, aby byl efekt maximální, ale často ho již koupíte takto obohacený.

Účinky: výrazně zlepšuje náladu, používá se při nespavosti a špatném usínání, tlumí chuť k jídlu a pomáhá regulovat záchvaty přejídání, zlepšuje regeneraci organismu – pro všechny tyto účinky se používá hojně ve fitness, ale pomáhá i lidem se sklony k depresím.

Dávkování: doporučuje se k běžné stravě (je téměř ve všem, ale využití z běžné stravy je komplikovanější) 250-500 mg na den; ideálně večer.

3) Maca peruánská

Zázračná rostlinka, která se pěstuje jen a pouze vysoko v pohoří And. Reguluje hormonální a enzymatickou aktivitu v organismu a tím ho přivádí do tzv. homeostázy (= vnitřní rovnováha). Největší efekt je z kořene rostlinky, koupíte v podobě prášku nebo kapslí.

Účinky: především pro muže – zvyšuje množství a kvalitu spermií (doloženo klinickými studiemi), zvyšuje potenci, chuť na sex a zlepšuje erekci; nemine vás příjemný nával energie a duševní bdělosti, působí proti depresím a úzkosti, zlepšuje tonus ochablého svalstva, harmonizuje menstruační cyklus, zvyšuje fyzickou výkonnost.

Dávkování: uvádí se 5-7 g denně, ale držela bych se doporučení u jednotlivých preparátů.

4) Guarana

Získává se ze zralých semen rostliny Paulinie nápojné, která roste v jižní Americe. Je to taková koncentrovaná kombinace kávy, čaje a kakaa, neboť základními látkami jsou právě kofein, teofilyn a teobromin. Je to celkem „pecka“, pokud koupíte v dobré kvalitě a s jejím dávkováním bych si nezahrávala.

Účinky: „nakopávač“ – celkové povzbuzení duševní i fyzické aktivity, zvyšuje pozornost, ostří smysly, podporuje dobrou paměť (stimulace nervového systému a podpora krevního oběhu), snižuje chuť k jídlu. Ideální pro studenty (např. před zkouškou – osvědčilo se mi ), řidičů, lidí podávajících „pod tlakem“, sportovců.

Dávkování: užívat ideálně ráno a množství záleží na vámi zvolené formě (prášek, tablety, nápoj…aj.), držte se opět doporučení výrobce. Dbejte na zvýšený pitný režim!!!

5) Kolostrum

Tekutina mléčné žlázy, která se objevuje pár dní bezprosředně po porodu. Velmi důležitá, ovlivňující veškerou další imunitu. Dále se u člověka přirozeně vyskytuje v sekretech a na sliznicích, kde je riziko vstupu infekce (slzy, nos, uši, hrdlo, trávicí a močová soustava)

Účinky: silná podpora imunity jako prevence i záchrana ve chvíli, kdy už bacil zaútočil; chrání proti Helicobacter pylori (způsobuje žaludeční vředy), pomáhá při průjmových onemocněních i jako prevence zubního kazu, zlepšuje hojení ran a zpomaluje stárnutí.

Dávkování: dle doporučení konkrétního výrobce.

6) Probiotika

Nic nového že? Prospěšné bakterie zodpovědné za rovnováhu střevní mikroflóry. Nejznámější jsou Lactobacilly, Bifidobacterie a Streptococus, běžně obsažené v zakysaných mléčných výrobcích. Ale jak je jejich význam bohužel podceňován…doporučuji užívat bezpodmínečně s každými antibiotiky, abyste si nezabili veškerou prospěšnou mikroflóru a poté vždy, máte-li aktuálně trávicí potíže, nadýmání apod.

Účinky: podpora přirozeného metabolismu, podpora imunity, napomáhají hojení, upravují trávení, pomáhají při průjmech, nadýmání, křečích, překyselení organismu, alergiích a kožních problémech.

Dávkování: většinou 1-2 tablety denně dle výrobce.

Probiotika

Velký přehled probiotik z lékáren

7) Hořčík

Taky známý a běžný zástupce, přesto opomíjený ve svém významu právě v oblasti stresu, poruch spánku a psychického vyčerpání. Je nezbytný pro normální činnost nervů a svalů, ale nese zodpovědnost za nespočet procesů v našem těle. Nedostatek lze snadno zjistit i při běžném rozboru krve. Zařadila bych ve chvíli, kdy máte neklidné spaní, změny nálad, úzkosti a cítíte se totálně bez energie – ale spíše té duševní.

Účinky: snižuje míru únavy a vyčerpání, zlepšuje využití kyslíku v organismu, pomáhá při bolestech hlavy, udržuje pevné kosti, zuby a nehty; podporuje srdeční činnost a snižuje stres.

Dávkování: 300-420 mg na den.

8) Echinacea

Neboli třapatka nachová, mocná bylinka využívaná opět jako silná podpora imunity, známá stovky let. Má skvělé antivirové a antibakteriální účinky. Mohou ji užívat i děti. Nasaďte ve chvíli, kdy se na podzim či na jaře začne měnit počasí – v taková ta období, kdy každý z nás dříve nebo později začne prskat …

Účinky: zvyšuje imunitu a působí jako prevence především u nachlazení, funguje jako přírodní antibiotikum, pomáhá při zánětech dutin, dásní, středního ucha i vaginálních zánětech, zlepšuje a urychluje hojení ran.

Dávkování: dle jednotlivých doporučení konkrétních výrobců.

9) Chlorella a zelený ječmen

Známé superpotraviny, zmíním opět stručněji, ale vynechat je určitě nelze! Chlorella je jednobuněčná mořská řasa a zelený ječmen je prostě mladý ječmen . Obě kytičky mají výtečné detoxikační účinky. Upravují pH organismu od překyselení a tím eliminují vznik mnoha „civilizačních chorob“.

Účinky: eliminují únavu a energizují, čistí organismus, jsou velkým zdrojem vlákniny, napomáhají redukci tuku a stabilizaci glykémie, podporují metabolismus, pomáhají při alergiích, atopickém ekzému, lupénce a uvádí se i příznivý vliv u lidí s roztroušenou sklerózou.

Dávkování: dle konkrétního produktu.

Chlorella a zelený ječmen

Chlorella a zelený ječmen

10) Cordyceps

Housenice čínská patří k nejcennějším houbám úchvatné čínské medicíny. Roste v horských oblastech Nepálu, Tibetu a Číny. Má velmi široké spektrum účinnosti, je to velmi komplexní doplněk stravy obsahující všechna makra, aminokyseliny, enzymy, množství vitamínů a minerálních látek.

Účinky: pomáhá při respiračních potížích (astma a bronchititda), podporuje imunitu, opět se podílí na zlepšení spánku a dodává chybějící energii, je účinným afrodiziakem, stimuluje tvorbu testosteronu, chrání před volnými radikály – prevence rakoviny, má silné protizánětlivé účinky.

Dávkování: dle produktu a řešených potíží, není všeobecně dáno.

11) Propolis

Je to hustá, lepkavá hmota žlutohnědé barvy; tvořená směsí pryskyřic, vosků, balzámů a éterických olejů, kterou včely připravují sběrem výlučků z listových pupenů. Včely ho používají jako „vysoce funkční tmel“ na opravu úlu a ochranu před patogeny. Alergici se nemusí bát, nesnese ho jen cca 2-6 % populace a navíc se nyní už prodává čištěný, nealergizující a dobře rozpustný ve vodě.

Účinky: především u opakovaných infekcích dýchacích cest (hlavně u dětské populace), opět se jedná o silné přírodní antibiotikum, posilující imunitu a mající nemalé antimikrobiální a protizánětlivé účinky.

Dávkování: opět dle produktu a potřeby.

12) Bachovy esence

Toto je speciální věcička, kterou jsem si nechala tak nějak na konec záměrně. V úvodu jsem zmínila, že se podíváme na doplňky vhodné k řešení problémů aktuální doby. Hodně jsme se zabývali imunitou, stresem, spánkem i libidem. To vše je důležité. Ale za vším stojí především naše vlastní emoce. Ty projevené i ty potlačované. A tam bychom měli podle mě začít.

Bachovy esence jsou bylinné kapky, výtažky z konkrétních rostlin, které pracují s vašimi emocemi. Často se míchají na míru za pomoci speciálních poradců, ale např. báječné Krizové kapky koupíte i v lékárně Dr. Max. Poslouží, když je vám nejhůř. A dají se použít i u dětí a zvířat.

Bachovy esence

Bachovy esence

Závěrem

Závěrem bych ráda upozornila, že zázračná tabletka skutečně neexistuje. Ani jedna ze jmenovaných věciček vás nespasí, neudělá nic za vás. Bez správné výživy a pohybu ani bez přirozené dodávky endorfinů se nikam neposunete. Ale pokud vezmete život do svých rukou, mohou vám třeba tyto konkrétní doplňky stravy velmi pomoci a usnadnit cestu k vašim cílům. Dbejte prosím na kvalitu každého produktu a neužívejte je bezhlavě – spíše podle vašich aktuálních potřeb a potíží.

Sandra Picková, DiS., nutriční terapeut 


Komentáře

Napsat komentář
DOPORUČUJEME
Recept na banánový chlebíček (banana bread)

Recept na nejlepší zdravý banánový chlebíček s ořechy a bez mouky

Poprvé v posilovně

Poprvé v posilovně, jak začít cvičit

Kefírová buchta - recept na fitness dezert

Kefírová buchta z ovesných vloček

Rychlá a sladká fitness snídaně - videorecept

Nejlepší rychlá fitness snídaně nebo svačina

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze