Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze

Horkovzdušná fritéza představuje zdravější alternativu úpravy pokrmů pro všechny milovníky smažení. Co umí?

Co je horkovzdušná fritéza

Horkovzdušná fritéza na rozdíl od fritézy klasické potřebuje pro přípravu jídla jen minimum tuku. Nejedná se tedy v pravém slova smyslu o smažení, pokrmy se spíše pečou. Zařízení využívá tepla nebo kolujícího horkého vzduchu rozháněného ventilátorem. Ten je ohříván topným tělesem, které je umístěno pod víkem zařízení.

Rozdělit můžeme tyto fritézy podle způsobu fungování na tři základní kategorie:

  • halogenová fritéza
  • statická horkovzdušná fritéze
  • dynamická horkovzdušná fritéza

Zdravé smažení


U halogenové fritézy dochází k využívání halogenového světla, které produkuje teplo. Statická i dynamická fritéza shodně fungují na principu horkého vzduchu. Rozdíl mezi těmito dvěma kategoriemi spočívá v tom, že dynamická fritéza zvládne navíc potraviny i míchat pomocí integrované otáčecí lopatky. Více o jednotlivých druzích horkovzdušných fritéz se dočtete v tomto výběru nejlepších fritéz.

Který typ horkovzdušné fritézy pořídit

Statické fritézy patří k nejlevnějším alternativám, nevýhodou je ale to, že jídlo musíte otáčet. Naopak ty halogenové jsou obvykle nejdražší a kromě ceny je poznáte i podle průhledného víka, které vám umožní snadnou kontrolu přípravy pokrmu. Dynamická fritéza vám naproti tomu zaručí skutečně kvalitní výsledek v podobě rovnoměrně osmaženého jídla.

Připravit se ve fritéze dají hranolky, ale i maso v podobě řízku či obalovaných rybích prstů. Fritéza zvládne i květák. Dynamické typy si poradí i s pokrmy, které je potřeba míchat, například s masovou směsí. Ve fritéze lze připravit i moučníky a dezerty.

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze

Je však nutné si uvědomit, že při tradičním smažení použitý olej dodává pokrmu specifickou chuť. Proto jídlo připravené v horkovzdušné fritéze nemůže chutnat totožně jako z běžné fritézy. Nicméně pro zastánce zdravé výživy nebo pro osoby, které ze zdravotních důvodů smažené pokrmy konzumovat nemohou, se jedná o vhodnou alternativu. Výhodou je i to, že se smažení obejde bez typického pachu.


Komentáře

Napsat komentář
18. května 2022
Falťa
Už to někdo zkoušel?
DOPORUČUJEME
Recept na banánový chlebíček (banana bread)

Recept na nejlepší zdravý banánový chlebíček s ořechy a bez mouky

Poprvé v posilovně

Poprvé v posilovně, jak začít cvičit

Kefírová buchta - recept na fitness dezert

Kefírová buchta z ovesných vloček

Rychlá a sladká fitness snídaně - videorecept

Nejlepší rychlá fitness snídaně nebo svačina

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty