Poprvé v posilovně, jak začít cvičit

Cvičení není stres ale zábava. Pokud se obáváte z první návštěvy, nemáte proč. Čtěte dál a dozvíte se víc.

Chystáte se do fitness centra a nemůžete se k tomu rozhoupat? Možná máte zbytečné obavy. Přečtěte si, co vás čeká, jak se poprvé ve fitku chovat a proč se nebát.

Strach z neznámého je přirozený. Pravděpodobně se nejvíce obáváte toho, jak budete v posilovně vypadat před ostatními. Možná nejste zvyklí, že by vás někdo viděl cvičit a netušíte, jak se jednotlivé přístroje ovládají a k čemu slouží. Pokud si myslíte, že vstoupíte a uvidíte pouze vypracované lidi, jak s přehledem zvládají každý přístroj a cvik, mýlíte se.

Dnes existují fitka s velmi přátelskou a uvolněnou atmosférou, otevřená pro každého, kdo si chce zkrátka trochu zacvičit. Nevadí, pokud nemáte ukázkovou postavu, ani značkové sportovní oblečení dle nejnovějších trendů. V normálních fitness se na takové věci už vůbec nehledí. A pokud Vám (ženy) vadí mužské pohledy, zkuste najít fitness pouze pro ženy (vyzkoušejte týden zdarma ve fitness pro ženy - www.fitnesszeny.cz).

Poprvé ve fitness

Co udělat před první návštěvou

Pokud nechcete jít poprvé nikam sami, zeptejte se svých známých, zda někdo nenavštěvuje posilovnu a zda by vás nevzal s sebou. Pokud nikoho takového neznáte, projděte si na internetu nabídky posiloven v okolí, prohlédněte si fotografie a zvolte si to, co vás nejvíce osloví a co na vás bude působit příjemně.

Pokud vám cokoliv není jasné, můžete tam zavolat, napsat e-mail nebo se zeptat přímo při první návštěvě. Ta může být klidně nezávazná a můžete se jen podívat, jak to tam chodí.

První návštěva je pro mnoho lidí lepší s někým dalším. Následující tréninky ale raději absolvujte sami a nespoléhejte se na druhé. Je totiž možné, že pokud by ostatní odřekli trénink, mohli byste to brát jako výmluvu, proč taky nejít. Stanovte si svůj plán a plňte ho nezávisle na jiných.

Poprvé ve fitku

Informujte se, zda je ve fitku k dispozici osobní trenér a telefonicky si jej objednejte. První hodiny je lepší strávit pod vedením někoho, kdo vám řekne co a jak, jak cviky provádět správně a k čemu který přístroj slouží. Nemusíte se bát, že si ublížíte a cvičení s trenérem je efektivnější.

Mezi důležité informace patří samozřejmě i cena za všechny poskytované služby. Jestliže se vám bude ve fitcentru líbit, a chcete cvičit pravidelně, pořiďte si permanentku. Bude vás nutit do pravidelných návštěv, i když se vám zrovna nebude chtít, a je to taková pojistka pro to, abyste předčasně neskončili.

Co si vzít s sebou?

Základem je oblečení, ve kterém se cítíte pěkně a pohodlně. Pokud jste ostýchaví, tak spíš volte oděv nenápadný. Dobře si vyzkoušejte doma, zda vám vše padne. Zapomenout nesmíte na vhodnou sportovní obuv. Důležité je pití a vezměte si také dva ručníky (jeden do posilovny a druhý do sprchy). S tím souvisí i sprchový gel, šampon, hřeben a deodorant.

Dobré jsou také náhradní ponožky a spodní prádlo. Pokud máte, přibalte si rukavice na cvičení. Někomu dělá dobře cvičení při hudbě, poprvé mobil se sluchátky ale asi nevyužijete. Potřeba jsou peníze na vstup a případně i soupis tréninkového plánu.

Průběh návštěvy

Po vstupu se nahlaste na recepci, kde vám řeknou vše potřebné, ukážou šatny, sprchy a skříňky. Zaplatíte vstupné a obdržíte klíček od skříňky. V šatně se převléknete, věci necháte ve skříňce a s sebou si vezmete jen pití, malý ručník, případně mobilní telefon (s vypnutým vyzváněním) a mikinu.

Pak počkáte, až se vás ujme domluvený trenér a můžete jít na to. První návštěva bývá seznamovací a zřejmě se při ní úplně nepředřete. Příště už ale můžete zabrat více.

Osobní fitness trenér

Jak začít?

Dejte si malou svačinku maximálně hodinu před cvičení. Může to být třeba ovoce nebo kefír. Nezapomeňte na pitný režim před, při i po cvičení. Po tréninku doplňte dostatek vody. Cvičit začínejte pozvolna (ne žádné velké váhy, pokud se vám cvičení nedostane pod kůži). Pokud máte k dispozici nějakého trenéra, ten vám vše řekne. Pokud ne, nejprve se rozehřejte a protáhněte.

Jak začít cvičit

Začínejte s jednoduchými věcmi a malou zátěží. Hned poprvé z vás nemusí téct pot proudem, spíše si vše osahejte. Nezapomínejte na správné dýchání. Vše zakončete zase protažením. Je dobré mít před návštěvou nějaký cíl a trochu si promyslet, co chcete procvičovat. Bez trenéra nebo člověka, který by vám poradil, to jde ale mnohem hůř.

Pár rad na závěr

Vždy používejte ručník! Na lavičky a stroje pod sebe dávejte z hygienických důvodů ručník, protože se budete potit. Všechny přístroje je třeba po cvičení uvést do původní polohy a nastavení. Své místo si vždy uklízíme a nenecháváme nepořádek.


Komentáře

Napsat komentář
22. února 2016
Fiton.cz
Dobrý večer paní Marjánko, stránky Medifitka ve Znojmě jsou zde - https://www.fiton.cz/medi-fitness. U fitka je uvedené číslo do fitness a domluvte se přímo tam. Ať se vám dobře sportuje a pěkný zbytek dne.
22. února 2016
Marjánka
Dobrý den, chtěla bych se objednat do Medifitka ve Znojmě na Vídeňské. Ráda bych osobní trenérku, která by mi pravidelně mohla hodinu sem tam věnovat a hlavně mě do všeho zasvětila, že bych časem taky cvičila sama. Ale potřebuju především hodně poradit. Je mi šedesát, beru léky na vysoký tlak a mám vysoký cholesterol. CHodím sice hodně pěšky, ale to je málo, chci se hýbat více - přiměřeně mému věku a zdraví. Proto potřebuju poradit. Mohla bych si telefonicky objednat termín někdy po 6. březnu (teď budou jarní prázdniny a já odjíždím mimo Znojmo na celý týden). Věřím, že to vyjde :-) Marjánka
2. února 2016
Fiton.cz
Dobrý den Mončo, z Liberce sice nejsem, ale našel jsem Vám pěkné studio, kde se cvičí hot jóga (dle mě je to téměř stejné jako bikram jóga) - https://www.fiton.cz/liberec/bikram-yoga. Doufám, že se Vám podaří se rozptýlit a přijít na jiné myšlenky. Vaši ztráty je mi líto. Přeji klidný den. Pavel
1. února 2016
Monika
Dobrý den měla bych zájem o bikram yoga,nevím zda jste z Liberce :-) Mám dvě děti a řada bych chtela své tělo spevnit,a po smrti manžela bych řada sve myšlenky usporadala, nemohu to tady v Liberci najít,je možné nějak poradit kde to najdu,dekuji
26. ledna 2016
Fiton.cz
Dobrý den, paní Ivano, takhle na dálku bez dalších informací je velmi těžké něco doporučit. Být Vámi, určitě by nebylo od věci vyzkoušet týden zdarma v Contours co tady máme https://www.fitnesszeny.cz/contours-tyden-zdarma. Tam se o Vás postará vždy zkušená trenérka, která s Vámi udělá i diagnostiku a navrhne Vám správné cvičení. Po týdnu uvidíte jak Vám to bude vyhovovat, popřípadě si pak domluvit schůzku s osobním trenérem a ten by Vám mohl pomoci s výběrem cvičení přímo na míru Vám. Ať se Vám daří :) Pavel
22. ledna 2016
Ivana Traurigová
Je mi 64 let,mám obě umělé kyčelné klouby,bez pohybového omezení.-Jinek jsem .zdravá,ale tlusráByl by pro mne nějaký program ? Nejvíce by se mi hodilo pondfělí od17.30. Děkuji za zprávu Traurigová.
DOPORUČUJEME
Recept na banánový chlebíček (banana bread)

Recept na nejlepší zdravý banánový chlebíček s ořechy a bez mouky

Kefírová buchta - recept na fitness dezert

Kefírová buchta z ovesných vloček

Rychlá a sladká fitness snídaně - videorecept

Nejlepší rychlá fitness snídaně nebo svačina

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze