Bazální metabolismus, výpočet, kalkulačka a hubnutí

Nejzákladnější věc pro sestavení jídelníčku na míru pro hubnutí i pro přibírání. Zjistěte jak rychle spalujete kalorie!

Jak již napovídá slovo bazální, jedná se o nějaký základ. Přesněji řečeno jde o základní energetickou potřebu našeho organismu za klidového režimu, tj. většinou ve spánku. Jeho hodnota narůstá s každým fyzickým i emočním vypětím. Při sprchování, chození, mluvení (to zvyšuje výdej energie až o 1/3!), dýchání, ale i při větším soustředění či stresu.

Co nám řekne hodnota bazálního metabolismu?

BMR (= basal metabolic rate) lze vypočítat nebo změřit na speciálních přístrojích, a jeho hodnota se udává v kilojoulech nebo kilokaloriích. Výsledek nám napoví, zda náš metabolismus pracuje, jak má, tzn. jestli je zpomalený, zrychlený či v normálním rozmezí. Jeho hodnota je zároveň velmi důležitá při sestavování jakéhokoliv výživového plánu. Výpočet bazálního metabolismu je nejvíc důležitý pro hubnutí a sestavení jídelníčku na míru.

Jak vypočítat bazální metabolismus?

1) Výpočet pomocí Harris-Benedictovy rovnice

Výpočtem je odlišný pro muže a ženy.

Výpočet bazálního metabolismu pro ženy:
655 + (9,6 x váha v kg) + (1,85 x výška v cm) – (4,7 x věk v letech) = výsledek v kcal

Výpočet bazálního metabolismu pro muže:
660 + (13,7 x váha v kg) + (5 x výška v cm) – (6,8 x věk v letech) = výsledek v kcal

Chcete-li znát výsledek v kJ, stačí výslednou hodnotu vynásobit koeficientem 4,2.

Dietní strava


2)
 Přímá kalorimetrie

Další metodou zjištění hodnoty BMR je měření (přímá a nepřímá kalorimetrie). Zpravidla bývá přesnější, neboť každý jsme individuální, ale z praxe mohu potvrdit, že vypočítaná hodnota s naměřenou se až tak významně neliší. U sestavování jídelníčku je beztak potřeba zahrnout i mnoho dalších faktorů a správný nutriční terapeut by měl stejně v případě potřeby nastavený jídelníček měnit dle průběžných výsledků.

Při přímé kalorimetrii se zjišťuje množství vydaného tepla za určitou dobu. Měření probíhá v izolovaném místě, kde měřený subjekt vydává svou tělesnou teplotu, ta ohřívá vzduch a odvádí se do vodní lázně. Výsledná teplota vody je přímo úměrná hodnotě BMR.

3) Nepřímá kalorimetrie

Při této metodě se zjišťuje množství spotřebovaného kyslíku za určitou dobu. Protože kyslík není v organismu skladován a jeho spotřeba je úměrná okamžitým potřebám organismu, je množství kyslíku spotřebované za jednotku času (v rovnovážném stavu) úměrné množství uvolněné energie.

4) Bioelektrická impedance

Existují profesionální analyzátory, které dokáží změřit mimo jiné množství aktivní svalové hmoty, procento tuku, bazální metabolismus a metabolickou potřebu při zvoleném stupni fyzické aktivity. Princip metody je stanovení odporu těla při průchodu proudu o nízké hustotě a vysoké frekvenci. Touto metodou se nejčastěji měří podkožní tuk, ale dokáže vypočítat i úroveň bazálního metabolismu, je tou nejpřesnější bioelektrickou metodou, protože zohledňuje množství tekutin ve svalové hmotě. Jedná se např. o InBody, Bodystat nebo Tanitu.

Co všechno ovlivňuje bazální metabolismus

Jeho hodnota je ovlivněna mnoha faktory, např. věkem, pohlavím, tělesnou teplotou, onemocněními, některými léky atp. Z toho zároveň vyplývá, že nelze dát dvěma lidem stejně nastavený jídelníček. Všeobecně však platí, že čím více člověk má aktivní svalové hmoty, tím vyšší má hodnotu bazálního metabolismu a může tedy laicky řečeno sníst více než člověk, který necvičí nebo má metabolismus z jakéhokoliv důvodu zpomalený.

POZOR na diety a hladovky!

Už se naštěstí dostává do povědomí, že hladovky nejsou cestou trvalému nebo správnému snížení tělesné hmotnosti. Při dlouhodobém nedostatku morganismus dostává do katabolismu, kdy tělo jako zdroj energie využívá různé látky, ale především bílkoviny. To v praxi znamená, že nám ubývá svalová hmota namísto tuku a jako sekundární projevy mohou nastat i problémy se snížením obranyschopnosti, srážením krve, špatné hojení ran, zhoršená kvalita vlasů a nehtů. BMR klesá a tělo se nastavuje do „nouzového režimu“ a začne ukládat do zásoby vše, co mu poskytnete. Toto je zároveň odpověď na otázku: „Jak to, že neustále přibírám, i když skoro nic nejím?“.

Fitness strava


U chronických dietářů proto bývá náprava bazálního metabolismu během na dlouhou trať a kýžené hubnutí se během prvních měsíců nemusí téměř vůbec dostavit.

Jak zvýšit bazální metabolismus?

Postačí pohybová aktivita ve vhodné tepové frekvenci, a to zhruba 40 min. 3x týdně. Je nezbytné najet na vyvážený jídelníček, žádné hladovění a dodržovat cca tříhodinové intervaly mezi jednotlivými jídly.

Sport a fitness


Kde a za kolik si nechat změřit bazální metabolismus

Většina dobrých fitness center je dnes už vlastníky bioimpedančních přístrojů a za poplatek, který se pohybuje od 150 Kč cca do 500 Kč se dozvíte, jak na tom jste. Jinak samozřejmostí by měl být podobný přístroj v poradnách pro výživu. Přímá i nepřímá kalorimetrie často vyžaduje lékaře, pro Pražany např. Dr. Staněk, za 599 Kč. A to už stojí za to!

Závěrem bych dodala krásný poznatek – pokud chcete skutečně zhubout, je potřeba jíst. A pohybem si vždy jen cestu usnadníte.


Autor: Sandra Picková, Dis.


Komentáře

Napsat komentář
DOPORUČUJEME
Recept na banánový chlebíček (banana bread)

Recept na nejlepší zdravý banánový chlebíček s ořechy a bez mouky

Poprvé v posilovně

Poprvé v posilovně, jak začít cvičit

Kefírová buchta - recept na fitness dezert

Kefírová buchta z ovesných vloček

Rychlá a sladká fitness snídaně - videorecept

Nejlepší rychlá fitness snídaně nebo svačina

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze