Musíte jíst jen kuře a rýži? - 5 mýtů o fitness stravě

O fitness stravování koluje mnoho mýtů, jak je to s ním ve skutečnosti?

Každý z nás má nějakou vytouženou představu o tom, jak by chtěl vypadat. Ať už je vaším cílem zhubnout nebo nabrat svaly, správně sestavený jídelníček je nástrojem, který vás k tomu cíli dovede.

Ve fitness komunitě existuje spousta rad o tom, co jíst a čemu se naopak obloukem vyhnout. Věděli jste ale, že mezi lidmi koluje také spousta mýtů, polopravd, a nepravd? Pojďme se na několik z nich podívat a objasnit si, jak je to ve skutečnosti s fitness stravováním.

5 mýtů o fitness stravě

Mýtus 1: Vysokoproteinové diety vyplavují z kostí vápník

Hned na úvod uveďme toto: žádná vědecká studie nepotvrdila, že by se tak dělo.
Nové studie ukazují, že dostatečný příjem bílkovin má během života a stárnutí dokonce pozitivní efekt na sílu kostí. Dieta bohatá na bílkoviny, vápník a vitamín D pomáhá předcházet ztrátě kostní tkáně.

Vitamín D si naše tělo dokáže vyrobit samo za pomoci slunečního záření, kdežto vápník a bílkoviny musíme přijmout z potravy. Vhodná jsou vejce, maso, mléčné výrobky, luštěniny a proteinové nápoje a jídla, například od české značky Chia Shake: Chia Shake koktejly.

 5 mýtů o fitness stravě

Mýtus 2: Jíst hodně proteinu je nezdravé pro vaše ledviny

Pravdou je, že bílkovinám se musí vyhýbat pouze lidé trpící selháním ledvin. Protože bílkoviny obsahují dusík, který je pro naše tělo toxický, když volně koluje v krvi. Jsou to právě ledviny, které mají za úkol ho vyloučit. Když nefungují, tělo se může dusíkem zahltit.

U zdravého člověka tedy nemá vysoký příjem bílkovin na zdraví vliv. Naopak nedostatečný příjem bílkovin, který je bohužel častý, má svá estetická i zdravotní rizika, jako je zvýšená chuť na sladké, kolísání energie, lámavé nehty, vypadávání vlasů, oslabení imunitního systému, riziko bolestí kloubů a svalů a nedostatečná regenerace po námaze.

5 mýtů o fitness stravě

Mýtus 3: Kreatin způsobuje dehydrataci a je škodlivý

Kreatin je látka, kterou znají spíše muži, než ženy. Často slýcháváme, že má špatný vliv na játra, ledviny, srdce a tělesné funkce, ale to jsou je mýty a pověry. Kreatin je populární díky své schopnosti zvyšovat sílu a objem svalů, pomáhá ale i zdraví našeho mozku. Tělo si ho samo vyrábí, k tomu ho lze získat i ze stravy živočišného původu.

Jelikož je ale nereálné sníst tolik masa, kolik kreatinu člověk v tréninku potřebuje, pro maximální výsledky je dobré získat kreatin pomocí suplementů. I zde platí, že je třeba se držet doporučeného dávkování, aby se předešlo nežádoucím vedlejším příznakům.

Kreatin můžete zakoupit také v eshopu Chia Shake.

5 mýtů o fitness stravě

Mýtus 4: Nejlepší způsob, jak se zbavit tuku, je cvičením

Ano, cvičení ve spalování tuků rozhodně značně pomáhá, ale na samotné hubnutí je mnohem efektivnější dieta. Lidské tělo hubne, pokud se mu nedostává tolik energie, kolik spotřebuje. Cvičení je samozřejmě skvělým pomocníkem při spalování tuků, protože při něm spálíme více energie, než když jsme v klidu.

Počet kalorií, které spálíme hodinou cvičení, je ale mnohonásobně menší, než počet kalorií, které do sebe dokážeme dostat z jídla během celého dne. Pro spalování tuku a tvarování těla je tedy vhodné spojit cvičení s dietou, která vás dostane do kalorického deficitu.

5 mýtů o fitness stravě

Mýtus 5: Je to jen kuře - rýže - brokolice

Není třeba popírat, že brokolice je jednou z nejzdravějších potravin, kterou můžete do svého jídelníčku zařadit. Je plná vlákniny, minerálů a vitamínů. Kuřecí maso je zase skvělým zdrojem bílkovin při malém množství tuku. Rýže je potom zdrojem sacharidů. Rozhodně pro vás bude lepší, když se budete živit těmito potravinami, než když vás napadne pustit se do nějaké bláznivé diety.

Lidé, kteří s fitness začínají, nechtějí udělat chybu a často minimalizují svůj jídelníček jen na několik málo potravin. Bílkoviny, vláknina, vitamíny a minerály se ale dají získat z nespočtu různých jídel! Stačí si nastudovat základy zdravého stravování nebo se poradit s odborníkem.

Nejčastějším problémem je přijmout během dne dostatek bílkovin. Ty jsou důležité jak pro běžné funkce těla, tak při nabírání svalů a i při hubnutí. Oblíbené jsou proto různé proteinové nápoje a kaše, které jsou připravené za minutku, chutné a ještě doplní vašemu tělu živiny.

5 mýtů o fitness stravě

Jak tedy získat ze stravy všechny potřebné živiny?

Fitness strava se dá ozvláštnit - i když nemáte čas nebo chuť vařit.

Pokud rádi vaříte a experimentujete v kuchyni, je to pro vás velké plus! Pokud ne, můžete si snadno vypomoci přípravky určenými přesně pro vaše konkrétní potřeby. Ušetřit čas si kdykoliv během dne můžete například meal shaky, které obsahují jak bílkoviny, tak sacharidy a všechny potřebné vitamíny a minerály, takže plnohodnotně nahradí jídlo.

Na ráno se zase hodí kaše s obsahem bílkovin, buď samotná, nebo doplněná o ořechy, semínka, ovoce či bílý jogurt. Zdravý životní styl by vás měl bavit a naplňovat.

5 mýtů o fitness stravě

Vyzkoušet můžete fitness výrobky od Chia Shake. Ryze česká společnost vyrábí a nabízí zdravá jídla s přídavkem superpotravin. Vše je z kvalitních surovin, bez lepku, bez GMO, bez přidaného cukru.

V nabídce si vyberete, ať je vaším cílem zhubnout, pracovat na formování postavy, stravovat se vegansky, nebo prostě jíst zdravě a chutně a dávat svému tělu to nejlepší. Například proteinové palačinky namazané oříškovým máslem jsou pochoutkou, která je nutričně vyvážená natolik, že si ji můžete dopřávat nejen o víkendu. Při tréninku zase pomůžou doplnit energii BCCA nebo L-carnitin, který navíc pomáhá se spalováním tuků.

Závěrem

Zdravý jídelníček je základem zdravého života. Dbejte na to, co svému tělu dáváte. Dělejte lepší rozhodnutí. Zůstávejte informovaní a fakta si raději ověřujte.

Pro doplnění bílkovin a vitamínů vyzkoušejte produkty značky Chia Shake. Vyberou si mezi nimi muži i ženy, ti co potřebují zhubnout, i ti, co nabírají svalovou hmotu a zlepšují svoji kondici. 

www.chiashake.cz

 


Komentáře

Napsat komentář
DOPORUČUJEME
Recept na banánový chlebíček (banana bread)

Recept na nejlepší zdravý banánový chlebíček s ořechy a bez mouky

Poprvé v posilovně

Poprvé v posilovně, jak začít cvičit

Kefírová buchta - recept na fitness dezert

Kefírová buchta z ovesných vloček

Rychlá a sladká fitness snídaně - videorecept

Nejlepší rychlá fitness snídaně nebo svačina

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze