7 tipů na lepší a kvalitní spánek

Cítíte se v poslední době podráždění nebo nadměrně unavení? Pak čtěte dál.

Možnou příčinou těchto potíží může být nedostatek spánku. Přemýšlejte o faktorech, které mohou narušit vaši klidnou noc: stres v zaměstnání, potíže v partnerském vztahu apod. I když možná nebudete moci kontrolovat všechny faktory, které negativně ovlivňuji váš spánek, můžete přijmout zvyky, které lepší spánek podporují. Začněte s těmito jednoduchými tipy.

Držte se spánkového plánu

Jděte spát a vstávejte denně ve stejnou dobu jak ve všední den tak i o víkendech, svátcích. Pravidelný spánkový režim napomáhá k lepšímu nočnímu spánku.

Dávejte pozor na to, co jíte a pijete

Nechoďte spát ani hladový, ale zase ani s plným žaludkem. Věnujte pozornost nápojům, které před spánkem pijete. Nápoje by neměly obsahovat žádné stimulanty jako kofein apod. To samé platí i u pití alkoholu, nejprve požití alkoholu způsobí ospalost, potom však jeho účinky narušují kvalitní spánek.

Vytvořte si rituál před spaním

Dělejte každý večer před spaním stejné věci: čtěte si oblíbenou knihu, poslouchejte uklidňující hudbu apod. Buďte opatrní při používání televizoru a počítače. Některé výzkumy naznačují, že u některých osob může usínání při televizoru narušit spánek.

7 rad pro lepší a kvalitní spánek

Udělejte si pohodlí

Vytvořte si místnost, která je ideální na spaní: vhodný odstín barev na stěně, teplota v místnosti, pohodlná kvalitní matrace a polštář, zkrátka tak abyste měli maximální pohodlí.

Zbytečně neodpočívejte během dne

Během dne je potřeba být aktivní a zbytečně neodpočívat maximálně na pár desítek minut zavřít oči a relaxovat určitě ne však pospávat. I takové spaní během dne může narušit noční spánek.

Sportujte každý den

Pravidelná fyzická fitness aktivita může podpořit lepší spánek. Sportovní aktivity provádějte v průběhu dne, není vhodné sportovat v pozdních večerních hodinách. Sportování v pozdních večerních hodinách může naopak narušit kvalitní spánek.

Pokuste se zvládat stres

Máte-li příliš mnoho práce v zaměstnání a přemýšlíte nad prací i doma, tak to může být další z příčin narušení nočního spánku. Je potřeba naplánovat práci pouze na den a neuvažovat předem co budete dělat druhý. Je dobré zaznamenat vše do poznámkového bloku a s odchodem ze zaměstnání přesměrovat myšlenky jinam. Zajděte s přáteli na kávu, navštivte sportovní zařízení apod.

Pokud tento doporučený režim vaše potíže se spánkem nezlepší, nezbude vám nic jiného než vyhledat odbornou lékařskou pomoc.


Komentáře

Napsat komentář
DOPORUČUJEME
Recept na banánový chlebíček (banana bread)

Recept na nejlepší zdravý banánový chlebíček s ořechy a bez mouky

Poprvé v posilovně

Poprvé v posilovně, jak začít cvičit

Kefírová buchta - recept na fitness dezert

Kefírová buchta z ovesných vloček

Rychlá a sladká fitness snídaně - videorecept

Nejlepší rychlá fitness snídaně nebo svačina

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze