Chilly papričky a zdraví

10 důvodů, proč zařadit chilli pravidelně do svého jídelníčku.

Známe je všichni a hlavně ty stavy, když je sníme. Brečíme, smrkáme a pusa pálí k zbláznění. Pokud je pálivost nesnesitelná, účinky se dají zmírnit mlékem. Postupným přidáváním dávek si na pálivost přivykneme. Ale jaké mají chilli papričky vliv na naše zdraví? Jsou zdravé nebo škodlivé?


1 Pomáhají v hubnutí

Pravidelná konzumace chilli papriček zrychluje metabolismus až o několik procent a díky tomu napomáhá zvýšit energetický výdej. Ne nadarmo se účinná látka kapsaicin dává jako přídavek do.

2 Snižují chuť na sladké a tučné

Ano, opravdu. Při dlouhodobé konzumaci chilli papriček se snižují chutě na sladké a tučné potraviny. A k tomu je chilli jako zelenina velmi zdravá a málo kalorická, takže chiili můžete pojídat stále a nepřiberete.

3 Snižují cholesterol

Chilli paprička patří mezi potraviny, které pomáhají snižovat hladinu LDL špatného cholesterolu v krvi.

4 Zlepší vám náladu

Konzumací chilli se zvyšuje produkce hormonů štěstí - endorfiny a také hladina serotoninu.

5 Jsou plné antioxidantů

I tato barevná zelenina obsahuje spoustu antioxidantů, které mají přízniví vliv na naše zdraví. Především to je vitamin C a betakaroten.

Chilli papričky a zdraví

6 Podporují imunitu

Čerstvé chilli papričky jsou bohatým zdrojem vitamínu C. V méně jako 50g už je více jak 100% doporučení denní dávky vitamínu C. Proto působí jako prevence před řadou onemocnění.

Silné antibakteriální účinky kapsaicinu pomáhají také jako prevence před chronickým onemocněním dutin a proti ucpanému nosu.

7 Bohatý zdroj železa

Jsou jedním z nejbohatším zdrojů železa v zelenině. Chilli papričky byste si měli dopřát zvláště pokud nejíte maso nebo trpíte anémií.

8 Příznivě ovlivňují hladinu cukru v krvi

Díky kapsaicinu a velkému množství vlákniny obsažené v chilli papričkách snižují hladinu inzulínu po jídle. Proto jsou vhodné i pro diabetiky.

9 Bojují proti rakovině

Kapsaicin obsažený v chilli papričkách údajně ničí rakovinotvorné buňky. Údajně způsobuje zastavení růstu špatných buněk aniž by poškodil ostatní zdravé buňky. Dobrých výsledků bylo dosaženo při léčbě rakoviny prostaty a pankreatu.

10 Zmírňují bolesti kloubů

Chilli papričky obsažené v krémech zmírňují bolesti kloubů, vazů a šlach. Vhodné především pro lidi trpící artritidou a zánětem šlach.


Komentáře

Napsat komentář
DOPORUČUJEME
Recept na banánový chlebíček (banana bread)

Recept na nejlepší zdravý banánový chlebíček s ořechy a bez mouky

Poprvé v posilovně

Poprvé v posilovně, jak začít cvičit

Kefírová buchta - recept na fitness dezert

Kefírová buchta z ovesných vloček

Rychlá a sladká fitness snídaně - videorecept

Nejlepší rychlá fitness snídaně nebo svačina

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze