Super potravina Kustovnice čínská (Goji) - účinky, denní dávka a pěstování

Vše o této asijské potravině od denní dávky až po její pěstování.

Kustovnice čínská (řečeno také Goji nebo hovorově Goja) je moderní doplněk stravy. Přesněji se jedná o plod rostliny Kustovnice Čínské původem z Asie. Používání této potraviny sahá až k čínské alternativní medicíně, kde byla a je také hojně využívána pro své blahodárné účinky.

Goji - Kustovnice čínská účinky?

Ano je to tak. Pravidelnou konzumací plodů Goji uděláte značnou službu svému zdraví. Goji obsahuje celou škálu minerální látek a stopových prvků - železo, vápník, zinek, fosfor, selen a další. Goji je také významným antioxidantem, obsahuje totiž beta karoten, zeaxanthin, lutein, xantofyl, lykopen a kryptoxantin. Z vitamínů v Goji najdete hodně vitaminu C (daleko víc jak třeba v citrónech nebo pomerančích), vitamin B, E a esenciální mastné kyseliny.

Díky svým protizánětlivým účinkům se výborně hodí plody Goji proti plísním a pro boj s bakteriemi. Spousta lidí je také používá ke snížení vysokého cholesterolu nebo jako podporu v léčbě sexuální impotence. Kustovnice čínská má také pozitivní vliv na kardiovaskulární systém.

Goji - Kustovnice čínská denní dávka?

Přesné dávkování Goji nebylo zatím nebylo stanoveno. Denní dávka také záleží na vaši hmotnosti a či jste muž nebo žena. Jedná se však pouze o doplněk stravy, takže doporučuji, k tomu také přistupovat a konzumovat tuto zázračnou super potravinu Goji v přiměřeném množství cca 2 hrstky sušených plodů Goji.

Goji - Kustovnice čínská

Goji - Kustovnice čínská pěstování?

Jak již bylo řečeno, Goji má původ v Asii, ale daří se ji pěstovat celkem dobře i u nás. Při troše snahy to zvládne každý. Nejedná se ani o drahou záležitost, semínka Goji se dají levně koupit na internetu. Na srovnávači cen Heureka.cz jsem je našel už od 26 Kč za 120 semen - odkaz na shop ZDE. Goji kvete od června do října a má malé fialové květy, které se mění postupně v plody o velikosti cca 15 mm.

  • Goji není vůbec náročná na kvalitní půdu. Nejlepší je ale kyprá, písčitá půda.
  • K růstu potřebuje přímé sluníčko.
  • Zalévat stačí 1x za 3 nebo 4 týdny.


Komentáře

Napsat komentář
DOPORUČUJEME
Recept na banánový chlebíček (banana bread)

Recept na nejlepší zdravý banánový chlebíček s ořechy a bez mouky

Poprvé v posilovně

Poprvé v posilovně, jak začít cvičit

Kefírová buchta - recept na fitness dezert

Kefírová buchta z ovesných vloček

Rychlá a sladká fitness snídaně - videorecept

Nejlepší rychlá fitness snídaně nebo svačina

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze