Jak předejít svalovým křečím

Zbavit se křečí je opravdu jednoduché! Stačí doplnit tyto minerály ...

Všichni víme jak je to nepříjemné, když nastane svalová křeč. Svalová křeč přichází bez varování a její průběh je velmi nepříjemný a bolestivý. Jedná se o velmi krátký nedobrovolný výron v jednom nebo více svalech. Doba trvání svalových křečí trvá několik minut. Svalové křeče se nejčastěji objevují během tréninku nebo nočního spánku. Nejvíce postihují svalstvo lýtek, nohou a paží.

Svalové křeče mohou nastat v důsledku: metabolické poruchy, dehydratace, nedostatečným prokrvením svalů a také nedostatkem minerálů, což zapříčiňuje tyto problémy se svalovými křečemi u většiny sportující populace. Svalové křeče může totiž zapříčinit nedostatek minerálů v těle. Zásadní roli hrají minerály: sodík, draslík, hořčík, vápník. Při sportování dochází ke značným ztrátám minerálů, což má za následek právě vznik svalových křečí.

Jak předejít svalovým křečím

Sodík - Na

Sodík je jedním se základních minerálů, který získáváte konzumací běžných potravin, sodíku je spíše přebytek než nedostatek. Při sportování však může přijít k poklesu sodíku (nadměrným pocením). Proto je vhodné, aby Váš energetický nápoj, který pijete při sportování, obsahoval sodík.

Draslík - K

Draslík je jedním z nejdůležitějších minerálů, který je nezbytný pro správné fungování svalového a nervového systému. K jeho ztrátám dochází při sportování (nadměrné pocení), nebo v některých dietách, s omezením konzumace ovoce a zeleniny. Nejlepším zdrojem potravin s obsahem draslíku: jahoda, banán, pomeranč, avokádo, brokolice, špenát, květák, mrkev, rajče, lilek.

Vápník - Ca

Vápník je další z důležitých minerálů, k jehož velkým ztrátám může docházet při sportování, nedodržení pitného režimu a také nevhodným stravováním. Jeho nedostatek má vliv na běžný proces svalové kontrakce, pokud je v těle nedostatek vápníku, může docházet právě ke svalovým křečím. Potraviny bohaté na vápník: mléko, mléčné výrobky, vejce, sója, mrkev, rajčata, česnek, cibule.

Hořčík - Mg

Hořčík je životně důležitý minerál, pomáhá udržovat správné fungování nervového systému, jeho nedostatek v organismu může zapříčinit vznik svalových křečí. Snížení hladiny hořčíku v organismu může zapříčinit nevhodné stravování. Proto konzumujte potraviny bohaté na hořčík: černé fazole, brokolice, sójové boby, tofu, jogurt, tuňák, celozrnné obiloviny, ovesné otruby.

Doplňky stravy proti křečím

Doplňků proti křečím je celá řada. Buďto si můžete koupit jednotlivé minerály zvlášť a nebo si můžete koupit přípravek "vše v jednom". Podívejte se na přehled přípravků proti křečím z lékáren.


Komentáře

Napsat komentář
DOPORUČUJEME
Recept na banánový chlebíček (banana bread)

Recept na nejlepší zdravý banánový chlebíček s ořechy a bez mouky

Poprvé v posilovně

Poprvé v posilovně, jak začít cvičit

Kefírová buchta - recept na fitness dezert

Kefírová buchta z ovesných vloček

Rychlá a sladká fitness snídaně - videorecept

Nejlepší rychlá fitness snídaně nebo svačina

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze