6 dobrých rad, jak na kvalitní spánek

Chcete regeneraci supermana? 6 dobrých rad, jak na kvalitní spánek

Jeden těžký trénink střídá druhý a k tomu maximální výkony a osobní PR rekordy každých 14 dní. K tomu se přidá stres z práce, špatný spánek, nezdravé jídlo, možná i nějako to pivo a neštěstí je na světe. Tělo prostestuje a vy se zvednete maximálně z postele. Někdy je prostě těžké držet stále stejné tempo bez doržování alespoň několika zásad regenerece.

Jestli jste ten typ člověka, který je často přetrénovaný, často unavený či trpíte častými zraněními, měli byste zbystřit. Pokud máte trénink nastavený správně z největší pravděpobobností se bude jednat o špatnou regeneraci. Dobrá regenerace totiž nemá vliv jen na růst svalů a váš výkon, ale chrání nás před přetrénováním a zmenšuje riziko zranění.

Kvalitní spánek je základ prostě všeho. Schválně volím slova kvalitní spánek, protože i když spíte déle (8 a více hodin) nemusí se jednat o kvalitní spánek, který je potřeba pro zdraví i optimální sportovní výkon.

1) Kvalitní pěnová matrace

Správná pěnová matrace by neměla být příliš měkká ani příliš tuhá. Měla by dokonale okopírovat vaše tělo a přizpůsobit se všem jeho křivkám. V místech jako jsou ramena a boky, by vám matrace měla uhnout a v bedrech naopak podepřít.

Pokud při lehnutí na matraci cítíte tlak, je to špatně, protože kvůli tomuto tlaku byste se museli v noci otáčet a čím více se otáčíte, tím hůře spíte.

Pěnová matrace

2) Tma, chladno, pohodlí

Ložnici si přizpůsobte podle svých potřeb. Chcete poradit, co doporučují odbornící?

 • Temná místnost - zamezte přístupu světla z ulic a elektroniky
 • Chladnější teplota - dodržujte teplotu ložnice okolo 20 stupňů celsia
 • Kvalitní matrace a povlečení
 • Postel aspoň o 15 větší než vy
 • Pravidelně měňte oblečení


3) Nepřejídejte se před spaním

Přejídání nutí tělo k větší vnitřní aktivitě a tím přerušíte klid, které tělo potřebujete pro kvalitní spánek. Doporučeno je nejíst přibližně 3 hodiny před spaním. Tato doba však může být různě dlouhá podle zvyklostí.

Nepřejídejte se před spaním


4) Vypněte veškerou elektroniku

Elektronika, sledování TV, hry na mobilu, socializace, cestování, nadměrné pracovní zatížení a další faktory snižují dobu spánku. Alespoň hodinu před spaním vypněte všechnu elektroniku. Obrazovky vysílají modré světlo, které snižuje množství spánkového hormonu. Také nutí mozek k větší mozkové aktivitě.


5) Bylinky pro lepší spánek

Bylinky jsou lék. Správné bylinky vám pomohou navodit pocit klidu a uklidnit organismus. Pro lepší spánek jsou hlavně doporučeny bylinky:

 • kozlík lékařský
 • meduňka lékařská
 • heřmánek
 • bacopa

Využíte můžete také už namýchané čajové směsy bylinek pro uklidnění a lepší spánek.

Bylinné čaje pro dobrý spánek


6) Spací návyky jsou klíč

Nic vás nepřipraví ke spánku tak dobře jako dobré návyky.  Určitě to znáte, pokud něco dělaté pravidelně, přijde vám to už jako samozřejmost a u spánku je to stejné. Doporučení je usínat vždy:

 • ve stejné době
 • ve stejné poloze
 • ve stejné posteli

Další rituál může být například bylinkový čaj před spaním a vypnutí elektroniky 1 hodinu před spaním atd. Prostě vše, co ve vás navodí příjemnou a zklidňující atmosféru.


Jak na kvalitní spánek podle Kovyho


Komentáře

Napsat komentář
DOPORUČUJEME
Recept na banánový chlebíček (banana bread)

Recept na nejlepší zdravý banánový chlebíček s ořechy a bez mouky

Poprvé v posilovně

Poprvé v posilovně, jak začít cvičit

Kefírová buchta - recept na fitness dezert

Kefírová buchta z ovesných vloček

Rychlá a sladká fitness snídaně - videorecept

Nejlepší rychlá fitness snídaně nebo svačina

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze