Bolesti trapézového svalu - příčiny a jejich možné odstranění

Příčiny bolesti trapézu a jejich možné odstranění.

Trapézový (kápový sval) leží ze zádových svalů nejpovrchněji. Má tvar nepravidelného čtyřúhelníku, jednotlivé poloviny svalu mají tvar trojúhelníku. Funkce: sval fixuje lopatku, kraniální snopce zdvihají rameno, kaudální táhnou lopatku dolů, celý sval přitahuje lopatku k páteři (ramena dozadu).

Současná akce sestupných a vzestupných snopců vytáčí lopatku dolním úhlem zevně (kloubní jamkou vzhůru), tím se sval účastní zdvíhání paže nad horizontálu a je tak synergista (sval spolupracující na určitém pohybu s jiným svalem) m. serratus anterior (přední pilovitý sval, plochý sval na boční straně trupu, důležitý pro pohyb lopatky a horních končetin.

Nejčastější příčiny bolesti trapézového svalu

  • špatné držení těla (ve stoje nebo v sedu)
  • spaní ve špatné poloze v leže na zádech nebo na břiše, nevhodná madrace a polštář
  • nošení těžké brašny nebo batohu může vést k bolesti trapézového svalu
  • opakované použití svalu pro držení telefonu mezi hlavou a uchem
  • zvedání těžké zátěže při procvičování trapézového svalu s činkami

Trapézový sval

Jak zmírnit bolest trapézového svalu

Bolest trapézového svalu je velmi nepříjemná, protože se nedá zcela přesně lokalizovat a může se rozšířit na další části zad, proto je potřeba tuto bolest nepodceňovat a snažit se potíže s bolavým trapézovým svalem vyřešit.

Hřejivé náplastihřejivá náplast přirozeně ulevuje od bolesti svalů, krku, ramen, zad a beder.

Použijte led: lehněte si na břicho a umístněte ledový obklad na postižené místo po dobu cca 15 minut. Tím se dočasně sníží bolest. Ledování lze opakovat několikrát běhen dne avšak doba jednoho ledování by neměla přesáhnout 15 min.

Léčiva: existují různé masti (gely) s analgetickými účinky, které lze zakoupit v lékárně. Pokud by však do 5 dnů bolesti trapézu neodeznívaly, nebo naopak se ještě zhorší, je potřeba navštívit lékaře, který vás vyšetří a předepíše účinné léky.

Masáže: masáž je další účinné řešení, jak snížit bolest trapézového svalstvu. Taková návštěva profesionálního maséra dokáže ulevit od bolesti trapézového svalu.

Protahovací cvičení: taky jednoduché protahovací cvičení zaměřené na krční páteř dokáže ulevit od bolesti trapézového svalu.

Prevence: pokud chcete předejít bolesti trapézového svalu, je potřeba naučit se správné držení těla nejenom ve stoje, ale i v sedu. Existují spousty rehabilitačních zařízení, kde vás vyškolený pracovník naučí správnému držení těla a to hlavě v sedu, kde je trapézový sval namáhán dlouhým nehybným sezením v jedné poloze.

 


Komentáře

Napsat komentář
DOPORUČUJEME
Recept na banánový chlebíček (banana bread)

Recept na nejlepší zdravý banánový chlebíček s ořechy a bez mouky

Poprvé v posilovně

Poprvé v posilovně, jak začít cvičit

Kefírová buchta - recept na fitness dezert

Kefírová buchta z ovesných vloček

Rychlá a sladká fitness snídaně - videorecept

Nejlepší rychlá fitness snídaně nebo svačina

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze