Potraviny a strava s vysokým obsahem bílkovin

Podívejte se na všechny důvody, proč jíst dostatek bílkovin.

Konzumace potravin s vysokým obsahem bílkovin, je důležitá pro normální fungování organismu. Bílkoviny jsou velmi důležité pro zdraví a vývin člověka. Proteiny (bílkoviny) jsou potřebné k udržení zdravého imunitního systému a budování silných svalů.

Potraviny s vysokým obsahem bílkovin:

  • Libové hovězí maso je bohatým zdrojem bílkovin.
  • Mléko a mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku, jsou výborným zdrojem bílkovin. Například tvaroh, nízkotučný jogurt apod.
  • Mořské ryby jsou velmi dobrá volba, co se týká konzumace potravin bohatých na bílkoviny. Konzervovaný tuňák a losos mají vysoký obsah kvalitních bílkovin.
  • Kuřecí a krůtí maso patří také do seznamu potravin bohatých na proteiny.
  • Vejce jsou oblíbeným zdrojem potravin bohatých na bílkoviny.
  • Jádra různých druhů ořechů jsou dalším zdrojem potravin s obsahem bílkovin.
Strava s vysokým obsahem bílkovin

Výhody stravy s vysokým obsahem bílkovin pro diabetiky

Osoby trpící onemocněním diabetem, jsou náchylné na vznik srdečních chorob, proto by měli konzumovat potraviny s nižším obsahem tuků. Proteiny (bílkoviny) urychlují hojení ran a napomáhají při regulaci hormonu inzulínu, proto by tyto živiny měly být nedílnou součástí diabetické diety. Přestože je diabetikům dovoleno konzumovat potraviny s vysokým obsahem bílkovin, potraviny s vysokým obsahem tuků se konzumovat nedoporučují. Diabetikům je doporučena konzumace ryb, libového kuřecího masa a nízkotučného mléka.

Výhody stravy s vysokým obsahem bílkovin pro těhotné ženy

Lékaři často radí jíst potraviny s vysokým obsahem bílkovin v průběhu těhotenství. Pro zdravý vývoj nenarozeného dítěte je potřeba mít dostatek denního příjmu bílkovin. Nejlepším zdrojem bílkovin pro těhotnou ženu je vepřové, rybí a drůbeží maso. Vejce vařená (na tvrdo) jsou taky dobrým zdrojem bílkovin. Vařená vejce se mohou přidávat do různých pokrmů např. bramborového salátu.

Dalším vhodným zdrojem potravin s vysokým obsahem bílkovin jsou luštěniny. Fazole zejména černé fazole, které se přidávají do různých salátů, jsou zároveň dobrým zdrojem bílkovin. Nesmí se opomenut na mléčné výrobky mléko a sýry, které obsahují vysoký podíl bílkovin.

Výhody stravy s vysokým obsahem bílkovin pro vegetariány

Spoustu lidí přechází na vegetariánskou stravu, protože ta zajišťuje četné zdravotní výhody. Bílkoviny jsou nezbytnou složkou zdravé vegetariánské stravy. Téměř veškerá zelenina obsahuje bílkoviny. Luštěny, sojové potraviny a ořechy jsou vysokým zdrojem bílkovin.

Výhody potravin s vysokým obsahem bílkovin pro budování svalové hmoty

Protein je živina pro organismus využitelná na opravy a budování svalů. Při fitness tréninku dochází k drobnému poškozování svalů, proto je důležité mít dostatečný příjem bílkovin. Dostatečné množství bílkovin je klíčem k budování svalové hmoty. Doporučuje se konzumace ryb, červeného masa, kuřecího masa, vajec a mléčných produktů.

Výhody potravin s vysokým obsahem bílkovin při dietě

Nedávné studie ukázaly, že vysoká proteinová dieta může účinně potlačit chuť k jídlu, což umožní úbytek na váze. Výzkum také ukázal, že potraviny bohaté na bílkoviny, mohou přispět ke splnění cílů při hubnutí.

 


Komentáře

Napsat komentář
DOPORUČUJEME
Recept na banánový chlebíček (banana bread)

Recept na nejlepší zdravý banánový chlebíček s ořechy a bez mouky

Poprvé v posilovně

Poprvé v posilovně, jak začít cvičit

Kefírová buchta - recept na fitness dezert

Kefírová buchta z ovesných vloček

Rychlá a sladká fitness snídaně - videorecept

Nejlepší rychlá fitness snídaně nebo svačina

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze