Proteinová dieta a sacharidové vlny

Jak to doopravdy je s proteinovou dietou a jak správně naplánovat sacharidové vlny

Je potřeba si uvědomit, že i když váha jde směrem dolů, nemusí to být vždy správné. Spoustu lidí potravu omezí na minimum. K úbytku váhy sice dochází, ale dochází také k velkému úbytku svalů (svaly se ztrácejí rychleji, než tuk).

Takové hubnutí je pro nás nepřijatelné. Dochází k jojo efektu, protože nejsme schopní tento režim dlouhodobě udržet (i kdyby jste ho udrželi, časem dojde k nežádoucím zdravotním problémům). Proto si představíme dvě diety, které jsou v kulturistickém světě nejpoužívanější.

Sacharidové vlny

Je to asi nejznámější dieta mezi sportovci, kterou využívá spousta kulturistů. Řadíme ji mezi nejúspěšnější diety, pokud se chceme rychle zbavit tuku, nabraný při objemové fáze. Sacharidy v této dietě dodáváme a pozměňujeme tak, že tělo je v neustálém šoku, a tím nedochází k stagnaci při dietě a stále hubneme.

Jedná se o snižování a navyšování sacharidů, kdy první den máme minimum cca 50g sacharidů poté každý den zvyšujeme na 100 g, 200 g, 300 g. Po 300 g následuje opět 50 g. Navyšování sacharidů zajišťuje tělu dostatek energie pro jeho činnost.

Proteinová dieta

Bílkoviny v této dietě držíme při vyšších příjmech cca 2 g na1 kg tělesné váhy. Tuky konstantně cca 0,5 g na 1 kg. Nezapomínáme na dostatečný příjem tekutin min. 2,5l. Více o pitném režimu.

Na úbytek váhy nespěcháme. Není náš cíl zhubnout během týdne 7 kg (ztratíme i mnoho svalů). Pokud hubneme rychleji, než byste chtěli, upravíme počet sacharidů v jednotlivých dnech. Délka diety by měla být cca 2-6 týdnů.

Proteinová dieta

Podstata diety je zvýšený příjem bílkovin a současně snížený příjem sacharidů. Bílkoviny jsou základní pro stavbu svalové hmoty a její udržení. Rozdíl od sacharidových vln je, že v této dietě máme neustále snížené sacharidy na určité hranici, díky které, dochází k úbytku váhy (pro každého individuální, neklesat však příliš nízko z důvodů zdravotních problémů).

Je potřeba si vyzkoušet při kolika gramech sacharidů na kg dochází k optimálnímu hubnutí. Hubnutí by nemělo trvat příliš dlouho, ale ani příliš krátce (záleží, jak moc jste zatučnění). Délka trvání jako u předchozího cca 6-8 týdnů. Jídlo dělíme na více porci cca 5-8 denně. Nezapomínáme na dostatečný příjem tekutin.

Ani jednu z diet nedržíme dlouhodobě! Porce upravujeme pokud možno bez tuku (smažení). Volíme nízkotučné produkty, vyvarujeme se cukru. Hlavní jídla bych volil převážně kuřecí nebo krůtí prsa, ryby, vaječné bílky. Dále kvalitní šumky, fitness sýry s minimem tuku a nezapomínat na tvaroh. Sacharidy čerpat převážně z rýže a ovesných vloček.

Nezapomínal bych na doplňky stravy: Protein, BCAA - důležité pro „ochranu“ svalů, spalovače (poctivě vybírejte, ne všechny fungují), kofein a zelený čaj.


Komentáře

Napsat komentář
DOPORUČUJEME
Recept na banánový chlebíček (banana bread)

Recept na nejlepší zdravý banánový chlebíček s ořechy a bez mouky

Poprvé v posilovně

Poprvé v posilovně, jak začít cvičit

Kefírová buchta - recept na fitness dezert

Kefírová buchta z ovesných vloček

Rychlá a sladká fitness snídaně - videorecept

Nejlepší rychlá fitness snídaně nebo svačina

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze