Suplementy, doplňky výživy, bcaa, bílkoviny, gainery a proteiny

Doplňky výživy jsou oblíbené hlavně pro zvyšování svalové hmoty, síly, odbourávaní tuku a urychlení regenerace

Tam, kde běžná strava nestačí, přichází na řadu suplementy. Doplňky stravy neboli suplementy jsou látky sloužící k doplnění výživy a zdůrazňuji nikoliv k její náhradě. Doplňky výživy jsou oblíbené hlavně pro zvyšování svalové hmoty, síly, odbourávaní tuku, urychlení regenerace apod. Nejužívanějšími volně dostupnými suplementy jsou:

Dnešní trh je přímo zahlcen nejrůznějšími přípravky na regeneraci a posilování. Věděli jste, že chce-li výrobce uvést nový doplněk stravy na trh, stačí mu pouze doklad o zdravotní nezávadnosti a nemusí se zabývat činností směřující k provedení studií, který by potvrdil účinnost doplňku??? To znamená, že daný výrobek nemusí vůbec fungovat, ale i přesto se může dále prodávat a díky dobré reklamě věřte, že Vám ho vnutí. Díky tomuto důvodu je lepší kupovat kvalitní a prověřené suplementy od seriózních výrobců.

Jsem zastáncem takového TRIA. Něco na nakopnutí, na regeneraci a výživu. Ideálně se mi osvědčil dusík XPLODE 2, na regeneraci BCAA nebo RE-CON a na výživu PROTEIN.

Mějte na paměti, že žádné legální futuristické produkty, které slibují zázračný růst během jednoho měsíce, dokonce s efektem hned při druhém tréninku neexistují. Kdyby ano, každý by měl během chvíle snažení svou vysněnou postavu. A kdyby to bylo tak jednoduché, dělal by to přece každý že?

Gainer (sacharido-proteinový přípravek)

Je suplement, který pomáhá při nabírání svalstva. Je složený převážně ze sacharidů s mírným množstvím bílkovin a slouží k navýšení energetického příjmu. Uplatnění nalezne zejména v objemové fázi přípravy, kdy se sportovci snaží o maximální nárůst svalstva. Gainer se používá ale i při vytrvalostních sportech pro doplnění energetického deficitu nebo v období regenerace, když není zajištěná dostatečná strava.

Mutant Mass nejlepší gainer

Gainer Mutant Mass je chuťově celkem sladký, ale vychází nejlépe poměr cena výkon. Momentálně gainer již neberu, ten jsem bral pouze, když jsem chtěl zoufale rychle přibrat :)

Protein (proteinový přípravek)

Je jedničkou při budování svalové hmoty. Jeho hlavním cílem je dodání aminokyselin do organismu a ke svalům poškozeným z předchozího tréninku. Proteiny nám pomáhají regenerovat svalové buňky, které jsou cvičením poškozovány. Proteiny mimo jiné slouží i jako prevence před rozkladem svalů.

Potréninkový protein by měl být čistě syrovátkový, protože se jedná o nejrychleji vstřebatelný protein. Potréninkové proteiny můžeme dále dělit na koncentráty (zpravidla do 75 % bílkovin), isoláty (do 90 % bílkovin) a hydrolyzáty (80-90 % naštěpených bílkovin).

Denní protein je proteinový přípravek, který v sobě kombinuje několik druhů bílkovin (syrovátkové, kaseinové, sójové a vaječné) a tím zaručuje delší dobu vstřebatelnosti než samotný syrovátkový protein. Je vhodné ho konzumovat v průběhu dne např. na doplnění svačiny

Noční protein je tvořen nejčastěji kaseinem. Tento proteinový přípravek je vhodný ke konzumaci těsně před spaním, a to z důvodu dlouhodobé vstřebatelnosti, která může trvat až několik hodin.

Protein Scitec čokoládový

Na protein nedám dopustit jak při přibírání, tak při rýsovačce. Vyzkoušel jsem hodně druhů, ale poměr cena výkon u mě pořád vyhrává syrovátkový čokoládovo - oříškový protein od Scitec Nutrition. Má lahdonou chuť jako rozpuštěná oříšková milka.

Aminokyseliny

Aminokyseliny jsou na trhu teprve od 80. let. Jedná se o samostatně podávané aminokyseliny, které jsou rychle pro tělo využitelné. Užívají se pro rychlejší budování svalstva, napomáhají regeneraci a chrání svaly před katabolismem. Nejznámějšími zástupci aminokyselin jsou BCAA, Glutamin a můžeme sem zařadit i formuli HMB.

Za sebe bych zase mohl doporučit a které používám jsou tyto - BCAA Nitro X od Scitec Nutrition 320 cps. Asi nebudou bůh ví jak kvalitní ale za tu cenu je jich rozhodně dost :) Dávku si pak musíte vypočítat přesně na svoji váhu – 0,2g aminokyselin na 1 kg tělesné váhy. Dávku pak rozdělíte před a po. Před dávám jenom v dietě, jinak to nemá příliš cenu, ale po si dávám vždy.

Kreatin

Zvedá silový výkon, urychluje dobu regenerace a také způsobuje hydrataci buněk a tím přispívá k mohutnějšímu vzhledu svalu. Na dnešním trhu lze pořídit velké množství forem kreatinu, např. kreatin monohydrát, Kre-Alkalyn, Creatine Ethy Ester, Krea-Genic a novinku na trhu Crea-trona.

U kreatinu bych doporučil nešetřit jako u předešlých doplňcích. Dobré zkušenosti mám jen s monohydrátem od českých firem (vyjde to na cca 500 Kč) a ne žádné čínské šmejdy za 2 kila.

NO doplňky - dusíky

Dusíky jsou v současné době největším hitem. Obsahují různé speciální formule, ale základem je vždy oxid dusnatý. Jeho užívání rozšiřuje cévy a tak je sval lépe zásoben kyslíkem a potřebnými živinami. Používá se pouze před cvičením pro nabuzení organismu.

Tady používám nekompromisně Xplode 2. Začínal jsem na Xplode I a dalších, aktuálně beru i dusík PSYCHO který mi taky dobře zabírá ale je bohužel o dost dražsí než osvědčený xplode. S dusíkem musíte trošku experimentovat ne každý dusík zabere každému. Možná vyzkoušíte 1 nebo dva než najdete ten, který Vám naprosto vyhovuje.

Piju ho cca 15 min před posilovnou a citím mravenčení na rukách, nohách, rtech někdy i na obličeji. Začínám být nervózní, více se potím a mam krutou chuť ze sebe dostat to nejlepší a něco těžkého zvednout!

Tribulus Terrestris

Je to bylinný výtažek z rostliny zvané Kotvičník zemní. Výtažek obsahuje velké množství látek, které pomáhají regulaci hladiny testosteronu ve smyslu jeho zvýšení. Suplement se všeobecně doporučuje až po třicátém roku, protože od 30-ti se pomalu začíná snižovat množství produkce testosteronu.

Již hodně testů a zkoumání vyvrátili účinek Tribulusu. Ano, testosteron to možná zvýši, ale pouze ten druhý – volný a nikoliv ten, který je třeba na růst svalů. Takže výsledkem budete mít při troše štěstí a velkých dávkách větší chuť na sex a erotické sny, ale tohle je asi všechno.

S jakými doplňky máte zkušenosti vy a který byste doporučili?

 


Komentáře

Napsat komentář
15. června 2016
Honzin
Jako NO je určitě the best Agrez od Extrifitu, měli jsme pár testerů a vždy to neskutečně šláplo, fakt masakr!
27. dubna 2016
Ondřej
Nejlepší zkušeností mám s dusíkem - N.O. Xplode 3.0. Je to fakt síla, už po 15 minutách mě svrbí ruce a ret a mám šílenou chuť něco těžkýho zvednout
27. května 2015
Ota
to romanek. jejich produkty jsou jine nez ostatni vo tom to je :D lepsi slozeni no
DOPORUČUJEME
Recept na banánový chlebíček (banana bread)

Recept na nejlepší zdravý banánový chlebíček s ořechy a bez mouky

Poprvé v posilovně

Poprvé v posilovně, jak začít cvičit

Kefírová buchta - recept na fitness dezert

Kefírová buchta z ovesných vloček

Rychlá a sladká fitness snídaně - videorecept

Nejlepší rychlá fitness snídaně nebo svačina

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze