Jak začít cvičit aneb 8 základních rad pro nováčky

Některé věci možná děláte špatně, nechte si poradit!

1 Vhodné oblečení

I když doma chodíte v teplácích a sportovním tričku, na cvičení si vyhraďte extra oblečení. Při obléknutí do vašeho extra sportovního oblečení, musí mozek dostat jasný signál „Jde se cvičit“! Do fitka si sbalte tenisky, triko, tepláky (legíny), 2 ručníky (jeden na cvičení a druhý do sprchy), vodu, a náhradní spodní prádlo, ať se máte do čeho převléct.

2 Vyberte si správné fitko

Fitek je nespočet, alespoň ve větších městech. Než se poprvé vypravíte do fitka, rozhodně se podívejte na fotografie posilovny, ceník a případné recenze, abyste pak nebyli nemile překvapení.

Ženy, pokud se ostýcháte, rozhodně využijte služeb dámských fitness. Většinou je o ně lépe pečováno a budete mít své soukromí.

Pozor, omezená akce! Vyzkoušejte 7 denní členství zdarma v dámském fitness Contours – akci týden zdarma lze získat pouze na webu www.fitnesszeny.cz.

3 Jak správně cvičit

Je důležité, abyste cvičili správně, jak kvůli výsledkům, tak abyste si nepřivodili zbytečný úraz. Nebojte se na první lekci objednat osobního trenéra nebo se domluvit s kamarádem či kamarádkou, kteří už cvičit chodí. Na konkrétní provedení cviků se můžete podívat i Youtube, kde jsou snad všechny cviky vysvětlené a pěkně natočené.

Před cvičením také zahřejte pořádné tělo. Neměli byste se namáhat pokud je tělo ztuhlé a studené. Bez zahřátí zvyšujete riziko zranění. Pro zahřátí stačí např. 10 min na běžícím páse nebo na kole.

Cvičení

4 Pitný režim

Nikdy nepodceňujte pitný režim. Vždy si s sebou berte na cvičení dostatek vody na pití. Nedostatek vody při cvičení vede ke snížení síly a vytrvalosti a naopak dostatečná hydratace po tréninku urychluje regeneraci.

Více o pitném režimu v předchozím článku „Pitný režim a jak ho správně dodržovat při fitness a sportu“.

5 Jídelníček

Při cvičení je potřeba alespoň trochu upravit jídelníček. Že žádný jídelníček nemáte? Nevadí, stačí dodržet tyto 2 věci ať už hubnete nebo přibíráte.

  • Přibližně hodinu po cvičení si dejte kvalitní jídlo na sacharidy a bílkoviny. Tělo po cvičení potřebuje živiny a pokud mu je nedáte, nebude mít cvičení velký účinek.
  • Zvyšte příjem bílkovin. Bílkoviny jsou stavební látky pro svaly. Cvičením svaly opotřebováváte a pro jejích regeneraci a růst, musíte tělu dodat dostatek bílkovin.

6 Neupadněte do stereotypu

Tělo vždy bojuje proti nám. Pokud budete cvičit stále stejně, tělo si na stejnou zátěž za pár týdnů zvykne a cvičení již nebude mít tížený výsledek. Proto zvyšujte intenzitu cvičení a měňte pravidelně trénink. Doporučují také vést si deníček, kam si budete psát své výkony, abyste věděli, zda se zlepšujete a stále překonáváte sami sebe.

7 Cvičit můžete kdekoliv a kdykoliv

Nemám čas nebo peníze chodit do posilovny není argument. Cvičit můžete totiž kdekoli. Doma, můžete chodit běhat ven, můžete jít do fitness, můžete cvičit venku třeba s TRX, možností je nespočet. Opět na Youtube najdete spoustu cvičení na doma.

8 Neztrácejte motivaci

Nehledejte výmluvy, proč to nejde, protože s takovou se nikam nedostanete. Zapamatujte si, že i krátké cvičení je lepší, jak žádné cvičení. Motivací pro vás může také být, pokud si napíšete konkrétní a reálný cíl, někam na viditelné místo, kde ho budete mít stále na očích. Např. za 30 dnů zhubnu 5 kilo, nebo za 30 dnů chci uběhnout 5 km za 30 minut.

Více o motivaci v článku „Fitness motivace, jak nevzdat cvičení“.


Komentáře

Napsat komentář
DOPORUČUJEME
Recept na banánový chlebíček (banana bread)

Recept na nejlepší zdravý banánový chlebíček s ořechy a bez mouky

Poprvé v posilovně

Poprvé v posilovně, jak začít cvičit

Kefírová buchta - recept na fitness dezert

Kefírová buchta z ovesných vloček

Rychlá a sladká fitness snídaně - videorecept

Nejlepší rychlá fitness snídaně nebo svačina

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze