Zacvičte si v páru, cvičení ve dvou

Základní cviky na cvičení s kamarádkou nebo partnerem. Ve dvou se to vždy lépe táhne!

Pokud si chcete svou fyzickou aktivitu občas zpestřit, nebo vás zkrátka cvičit sami nebaví a máte problém se k němu donutit, možná pro vás bude ideální cvičení v páru. Zkuste přimět partnera nebo kamarádku, ať jdou do toho s vámi. Uvidíte, že zažijete i spoustu zábavy, a jakmile vám bude docházet motivace, může vás cvičební parťák podpořit.

Můžete se vzájemně motivovat a spolupracovat, lépe překonáte ty situace, kdy byste to sami už nejspíš vzdali. To pomáhá i vzájemné komunikaci. Při tomto cvičení uděláte něco pro své zdraví a zároveň příjemně strávíte čas společně.

Cvičení ve dvou přináší zcela nové možnosti. Využíváme totiž partnerovu tělesnou hmotnost a také jeho pohybovou dynamiku k tomu, abychom posilovali a koordinovali určité svalové skupiny. Náročnost párového cvičení může být různá, záleží, jaké zvolíme a také to souvisí s úhlem končetin a postavením těla. Svaly se zpevňují vlastní vahou i odporem těla partnera. Cviky jsou sestaveny tak, že při správném provedení dvojice neztratí balanc.

Párové cviky na začátek

Dřepy s opěrou zad

Cvičení v páruStoupněte si zády k sobě, se vzájemně zaklíněnými lokty. Nohy rozkročte více než je šířka ramen a lehce podsaďte hýždě. Pomalu se posunujte dolů, dokud nebudou vaše kolena v pravém úhlu. Poté se vraťte do výchozí polohy.

Vytáčení trupu s podáváním si míče

Stůjte ve stejné výchozí pozici, jako u prvního cviku (dřepů s opěrou zad), ovšem bez propletených loktů. Jeden z páru drží míč, ideálně o hmotnosti 3 kg. Otočte se vpravo a podejte míč tomu druhému, který se otočí vlevo. Cvičení pokračuje ve stále stejném směru. Mějte mírně ohnutá kolena a stabilní trup.

Výpady s míčem

Stoupněte si naproti sobě. Přední noha je o krok vpřed, druhá vzadu na špičce. Jeden vás provede výpad vpřed pravou nohou, druhý výpad vpřed levou nohou. Trup směřuje vpřed, mezi sebou držíte míč. Provedete nízký dřep, a to současně, dokud koleno nohy, kterou máte vepředu, nedosáhne pravého úhlu. Poté se vraťte do výchozí polohy.

Dvojitý tricepsový klik

Další oblíbené cvičení, ke kterému potřebujete židli. Stoupněte si zády k židli, nohy mírně od sebe a pokrčte je v kolenou. Přidržte se po stranách sedadla židle. Druhý z páru si stoupne zády před vás, a udělá to samé, ovšem dlaně položí na vaše kolena. Během cvičení ohýbejte lokty a mějte zpevněný trup.

Počet opakování cviků záleží na vaší kondici, ale ideálně byste měli u každého cviku udělat minimálně 10 opakování ve 2 až 4 sériích.

Jaké sporty jdou cvičit v páru?

Pokud vás cvičení v páru chytlo, můžete začít společně navštěvovat například speciální párové pilates. Možnost párového cvičení nabízí i jóga. S hatha jógou mohou začít i začátečníci, a lépe tak pochopíte správnou techniku provádění jednotlivých pozic. Uvolníte tělo i mysl.

Ve dvojici se dá ale dělat spoustu sportovních aktivit, bez využití hmotnosti a pohybu partnera. Je to například běh, cyklistika, squash nebo turistika.

Cvičení ve dvou

 


Komentáře

Napsat komentář
DOPORUČUJEME
Recept na banánový chlebíček (banana bread)

Recept na nejlepší zdravý banánový chlebíček s ořechy a bez mouky

Poprvé v posilovně

Poprvé v posilovně, jak začít cvičit

Kefírová buchta - recept na fitness dezert

Kefírová buchta z ovesných vloček

Rychlá a sladká fitness snídaně - videorecept

Nejlepší rychlá fitness snídaně nebo svačina

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze