Srovnání fitness soutěží a kategorie Mens Physique IFBB vs Nabba / WFF - Pavel Jurča

Zajímá vás něco, co v článku nezaznělo? Ptejte se do komentářů.

„Ahoj Pavle, začnu těmi 3 nejběžnějšími otázkami, než se dostaneme k tomu hlavnímu, takže …“

1. Jsi na fitness scéně nový a hodně lidí o tobě ještě neslyšelo, představ se nám trochu.

Zdravím všechny čtenáře. Jmenuji se Pavel Jurča, je mi 28 a bydlím i působím v Přerově (občas Brno nebo Praha). Cvičím už víc jak 10 let, ale z toho poslední 4 roky opravdu na 100%. Závodně soutěžím teprve 2 roky.

Mezi největší úspěchy považuji letos 2. místo na mistrovství světa pořádané v Italském městě Cecina Mare. Dále 2x druhé místo na mistrovství ČR nebo vítězství na mistrovství Moravy a Slezka.

Pavlovu cestu můžete sledovat na instragramu - www.instagram.com/pajajurca

Pavel Jurča Mistrovství Rakouska fitness physique 20182. místo na mezinárodním Mistrovství Rakouska v Eisenstadt 2018

2. Hodně lidí by zajímalo, jestli za tvými úspěchy někdo stojí nebo se trénuješ úplně sám.

Hehe, no 99% lidí mě spíš zná díky SF7 teamu než aby mě znali jménem. Jinak už od začátku spolupracuji s trenérem Filipem Šteflovičem a jsem člen SF7 teamu. Jako trenér mě ze začátku zaujal svoji důsledností a perfekcionalismem a to na mě platí, protože jsem tak trochu lempl a tvrdohlavej.

Spolupráci s Filipem můžu doporučit všem ctižádostivým lidem, kteří chtějí v tomto sportě něčeho dosáhnout.

Pavel Jurča SF7 prowearFocení pro značku oblečení SF7 PROwear


3. Pojďme tedy už k jádru věci. Ty jsi startoval na 3 soutěžích v kategorii Mens Physique pod federací IFBB a 3 soutěžích pod federací Nabba / WFF. Jaké pozoruješ mezi nimi rozdíly, jak v organizaci, tak v kvalitě závodníků a závodů?

Pavel JurčaÚplně největší rozdíl pozoruji v přístupu. Zatímco v IFBB jsme byli zvyklí vše co nejdřív – registrace, nástřik toto a tamto, tak tady v Nabbě je na vše času dost a všichni vše řeší s ledovým klidem až za 5 minut dvanáct. A když přijdeš někde jako první, tak na tebe každý divně hledí.

V názvosloví moji kategorie tu vládne dost anarchie. Někdy je to Mens Shorts, někdy Fitness model nebo Bermuda model. Nikdy vlastně nevím, jaké kategorie vlastně jsem dokud nedojdu k registraci (smích).

V soutěžích je taky trochu zmatek. To, že bude moje kategorie na nějakých závodech, jsem se dozvěděl třeba až měsíc předem. Nebo třeba mezinárodní mistrovství Polska od Vánoc 2x přesunuli na jiný termín a zjistil jsem to až těsně předtím. V tomto má IFBB velkou výhodu, že všechny závody i kategorie jsou přesně a dlouho dopředu vypsány a mají pevné datum.

Ohledně závodu Nabba / WFF, tak i když to jsou všechnou mezinárodní závody, má každá země kvalitu pořádání i závodníků úplně někde jinde.

Když zmíním například Austrian Championships 2018 ve federaci Nabba / WFF, tak to byly bezkonkurenčně nejlepší závody s nabitou konkurencí. Soutěž probíhala v moderním hotelovém kongresovém centru v Eisenstadt kousek za Vídní. Velké nádherné klimatizované prostory, dost místa pro závodníky, s nástřikem nebyl problém a vše fungovalo přesně podle časového harmonogramu. Pódium bylo suprově nasvícené, velké a hlediště bylo úplně plné. Fotky i video z pódia byly taky super oproti jiným soutěžím. V kategorii Mens Physique se nás sešlo 17, což je asi nejvíc závodníku, kde jsem zatím startoval. Vše mi případlo daleko lepší než u soutěží IFBB v ČR, ale …

Pavel Jurča Mistrovství Rakouska fitness EisenstadtPódiová prezentace na mezinárodním Mistrovství Rakouska v Eisenstadt 2018

Oproti tomu mistrovství ČR bylo takové malé a komorní a ani závodníku se nesešlo hodně (mluvím o kategorii Mens Physique). Zřejmě kvůli tomu, že kategorie Mens Physique je v této federaci teprve krátce a Nabba / WFF má pověst hardcore kulturistiky. Startování na MČR bylo podmínkou pro účast na zahraničních soutěžích.

Mistrovství České republiky ve Mens Physique Nabba WFF Pavel JurčaPódiová prezentace na mezinárodním Mistrovství ČR v Brně 2018

Pavel Jurča SF7 teamOd mistrovství světa v Itálie jsem očekával mnohem víc. Na to, že šlo o mistrovství světa a nějak pomyslný vrchol soutěží, tak skutečnost tomu moc neodpovídala. Závodníků se nás tu sešlo 15 a kvalitou závodníků bych to srovnal na nějaké lepší mistrovství ČR v IFBB. Prostředí byl asi největší propadák. Koho by napadlo, že zrovna v Itálii, kde je takové vedro, se bude soutěžit ve 2 velkých nafukovací halách, ve kterých se v odpoledních hodinách nedalo skoro dýchat! 

Navíc 60 minut před startem jsme s kamarádem zjistili, že zde nejsou povoleny klasické kraťasy pro Mens Physique. Soutěžní kraťasy nesměly zakrývat víc jak 2/3 stehna. Takže jsme to v rychlosti vyřešili, že jsme si vzali plavky, ve kterých jsme chodili do bazénu.

POZOR! 9 z 10ti Italů neumí mluvit anglicky! Takže se tam vázně skvěle domluvíte (smích).

4. Jaké používáš suplementy? Máš nějakou osvědčenou kombinaci?

Tento rok jsem vyzkoušel desítky produktů od těch nejlevnějších jako je např. GymBeam nebo My protein až po ty dražší. Cvičení věnuji ale tolik času a úsilí, že jsem se rozhodl být věrný jedné a kvalitní značce.

Proto jsem si vybral na závěr přípravy méně známou ale prověřenou belgickou značku fitness suplementů Syntech Nutrition. V České republice jejich produkty můžete koupit na eshopu www.butchtrade.cz.

Pavel Jurča Syntech Nutrition

Doplňky od Syntech Nutrition, které používám

Žádnou speciální kombinaci nemám. Nejvíc používám klasický whey protein po tréninku nebo ráno ke snídani 100% WHEY Chocolate), BCAA, glutamin, vitamíny a teď i nakopávač SynTech SYNOXY BOOST.

Oblíbil jsem si teda i jejich zdravé Plantain Chips, po kterých se můžeme i s přítelkyní utlouct. Jsou bezlepkové, bez cholesterolu a bez přidaného cukru. Potajnu jsem je ujídal i v dietě před závody ale pšššt.

Plantain Chips

Plantain Chips s sebou beru úplně všude

5. Jak hodnotíš letošní jarní sezónu v porovnání s minulým rokem?

Pavel Jurča a Kristýna JakubcováTuto sezónu jsem chtěl závodit i mimo ČR na prestižnějších závodech a to se mi povedlo hned 2x. Za tuhle sezónu mám celkem bilance 3x druhé místo vždy za stejným rivalem. Ten před pár dny vyhrál PRO kartu na mistrovství Evropy WFF, takže ho tímto zdravím a příští rok bude doufám odveta už mezi profíky (smích). Výhodou je, že soutěž v zahraničí můžete spojit i s pěknou dovolenou nebo aspoň výletem.

S umístěním jsem velmi spokojený, ale vždy to může být lepší. Každý rok si říkám, že se chci mít hlavně klid v závěru přípravy, ale minulý to nevyšlo skrz nečekaný rozchod a stěhování. Letos mě čekalo také stěhování, naštěstí už do svého a na přítelkyni Kristýnku si nemůžu stěžovat. Je parádní a mnohokrát mě podržela, když nebyla nálada nebo motivace.

6. Už se blížíme ke konci. Je tu něco, co bys chtěl čtenářům vzkázat?

Pavel Jurča Mistrovství světa Itálie 2018Čeho si hodně všímám, že lidi šíleně všechno moc hrotí a uniká jim to potěšení a zážitek z přípravy či samotné soutěže. Úplný gól je, když někdo vyhraje okresní soutěž a hned má nos nahoře, jako kdyby vyhrál Olympii.

Takže lidi, užívejte si to, co děláte. Když vyhrajete, rohlíky stejně nezlevní a do práce stejně budete muset. Chovejte se tak, aby k vám mohli ostatní vzhlížet a inspirujte je, stejně jako kdysi někdo inspiroval vás.

 

Další fotografie ze závodů

Pavel Jurča Mens Physique

Pavel Jurča Mens Physique Rakousko

Pavel Jurča - mistrovství světa v Itálii 2018

Pavel Jurča - Mistrovství České republiky 2018

Pavel Jurča fitnessmodel


Komentáře

Napsat komentář
11. července 2018
Dom
To by mě zajímalo, kolikátej by skončil mistr světa v Nabbě na mistrovství světa v IFBB ...
DOPORUČUJEME
Recept na banánový chlebíček (banana bread)

Recept na nejlepší zdravý banánový chlebíček s ořechy a bez mouky

Poprvé v posilovně

Poprvé v posilovně, jak začít cvičit

Kefírová buchta - recept na fitness dezert

Kefírová buchta z ovesných vloček

Rychlá a sladká fitness snídaně - videorecept

Nejlepší rychlá fitness snídaně nebo svačina

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze